Nadanie Sztandaru Szkoły

Przejdź do galerii

Jubileusz Szkoły

100 lat Szkoły Podstawowej w Smolicach

Przejdź do galerii

Kontakt

Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Kamińskiego Smolice, ul. Edukacyjna 3, 32-640 Zator woj. małopolskie tel. 33 8412207 smolice.edu@gmail.com sekretariat@spsmolice.edu.pl

Szczegóły

Nasz Patron

Aleksander Kamiński

Krótka biografia

Książki naszych marzeń

W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła do rządowego programu „Książki naszych marzeń”, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowań czytelniczych.
W ramach programu biblioteka otrzymała 77 książek o wartości 1250złotych. Są to głównie nowości wydawnicze dla dzieci i młodzieży oraz lektury. Książki wzbogaciły i znacznie uatrakcyjniły księgozbiór szkolnej biblioteki. Pięknie wydane pozycje z pewnością zachęcą do czytania nie tylko najmłodszych.

 

Działania szkoły promujące i wspierające rozwój czytelnictwa


CZYTANIE jako umiejętność rozumienia, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, w tym tekstów kultury, to jedna z najważniejszych umiejętności zdobywanych przez uczniów w procesie kształcenia.

 

Działanie I

 

Udział w konkursie literackim „ Czytam, bo lubię” zorganizowanym przez Stowarzyszenie
„ Raciechowice 2005” w ramach projektu „ Czytanie w Małopolsce – lubię to!”. Zadanie konkursowe polegało na napisaniu wiersza lub krótkiej formy literackiej ( do 5 stron wydruku komputerowego) na temat związany z Małopolską. ( klasy V-VI)
Uczeń klasy VI Bartosz Mucha zdobył II miejsce w konkursie za legendę pt. „ O Janku, co do Tarnowa szedł na skróty”.

1 2 3

 

Działanie II

Czytanie wcale nie musi być nudne


Do akcji promującej czytelnictwo wśród uczniów naszej szkoły aktywnie włączył się zespół redakcyjny gazetki „ Ucznial”. W lutym ukazał się numer pisemka zawierający teksty , które wyszły spod piór młodych autorów. Nakład gazetki rozszedł się niczym ciepłe bułeczki, można zatem sądzić, iż redaktorom” Uczniala” udało się przekonać kolegów, że spotkanie z lektura może być przyjemne.

 

Przeczytaj opowiadania naszych uczniów

 

Działanie III

Bo od książki wszystko się zaczęło

 

Jedną z największych zalet czytania książek jest to, że zmuszają nas do myślenia, do zastanawiania się, analizowania i tym samym rozwijają naszą wyobraźnię. W czasie szkolnego „ Dnia hobby” uczniowie z różnych klas opowiadali kolegom o swoich zainteresowaniach, które zainspirowała przeczytana książka. Lektura rozbudziła ciekawość, chęć poznania czegoś więcej i tak powstały kolekcje dinozaurów, figurek aniołów, przedmiotów związanych z geografią świata, zwierzętami, i pokemonami.

1 1 1 1 1
1 1 1 1 1
1 1 1 1 1

 

Działanie IV 

Spotkania z Kubą i Bubą, czyli marcowe lekcje dobrego wychowania

 

Przez cały marzec wszyscy uczniowie spotykali się na lekcjach dobrego wychowania z bohaterami książki Grzegorza Kasdepke pt. „ Bon czy ton. Savoir vivre dla dzieci.” Chętni uczniowie czytali kolegom i koleżankom każdego dnia inną historyjkę o przygodach niesfornych bliźniaków. Później słuchacze starali się odkryć, jaka zasada dobrego wychowania ukryła się pod płaszczykiem dowcipu i zastanawiali się jakie jeszcze podobne historie mogą się im przydarzyć.
Nie tak łatwo zostać dobrze wychowaną małą damą czy też dobrze wychowanym małym dżentelmenem. Czas pokaże, czy marcowe lekcje dobrego wychowania były w tym pomocne.

1 (1)  1 (1)  1 (1)  1 (1)  1 (1) 
1 (1)  1 (1)  1 (1)  1 (1)  1 (1) 
1 (1)  1 (1)  1 (1)  1 (1)  1 (1) 
1 (1)  1 (1)     

 

Działanie V Kwietniowe Spotkania Kulturalne

 

1. W świecie baśni Andersena z absolwentami i rodzicami

 

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena,. Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Zwyczajem stało się też wspólne czytanie utworów literackich. Zaprosiliśmy więc do podróży w świat baśni Andersena absolwentów naszej szkoły i rodziców. Panie : Ewa Mucha i Marlena Mularczyk zaproszenie przyjęły i wspólnie spędziliśmy miłe chwile słuchając baśni z grochem w roli głównej.

 

1 1; 1 1 1

 

2. Lekcja biblioteczna z Koziołkiem Matołkiem

 

Wśród „ Książek naszych marzeń” nie mogło zabraknąć przygód najsłynniejszej polskiej kozy. Koziołek Matołek w drodze do Pacanowa trochę zboczył z trasy i zawitał u przedszkolaków w Smolicach. Dzieci wysłuchały opowieści o niezwykłych przygodach Matołka w Afryce. Książeczkę przeczytała im bibliotekarka szkolna. Później było wspólne oglądanie i opowiadanie treści obrazków, a na koniec przedszkolaki namalowały piękne ilustracje o przygodach Koziołka. Prace zostaną wysłane na konkurs plastyczny organizowany przez Bibliotekę Publiczną w Zatorze.

 


1
1 1 1 1
1 1 1 1 1

 

3. Wydajemy własną książkę- warsztaty w Bibliotece Publicznej w Zatorze

 

Uczniowie klas I-III wzięli udział w warsztatach czytelniczych zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Zatorze. Po obejrzeniu krótkiej prezentacji przedstawiającej historię książki uczniowie wcielili się w rolę autorów i wykonali własną serię ciekawych książeczek o przyrodzie.

 

1 1 1 1 1
1 1 1 1 1

 

4. Ciekawostki przyrodnicze , czyli nasza seria wydawnicza

 

Tym razem w progi Biblioteki Publicznej w Zatorze zawitali uczniowie klas starszych. Dla nich również panie bibliotekarki przygotowały ciekawą prezentację na temat historii pisma i dziejów powstawania książki. Uczniowie dowiedzieli się, jak korzystać z katalogów i do czego można wykorzystać w bibliotece wyszukiwarkę internetową. Potem nadszedł czas samodzielnej pracy literackiej, ilustratorskiej i edytorskiej. W jej wyniku powstała seria wydawnicza poświęcona zwierzętom świata.

 

1 1 1 1 1
1 1 1 1 1

 

5. Prelekcja dla rodziców na temat tego, „Dlaczego warto czytać dzieciom”

 

km W dniu 27 kwietnia br. w ramach spotkania z rodzicami odbyła się pogadanka na temat znaczenia czytania w życiu dziecka przeprowadzona przez panią Lidię Baluś, dyrektorkę Biblioteki Publicznej w Zatorze. Prowadząca przedstawiła główne założenia idei czytania dzieciom od najmłodszych lat, podkreślając konieczność rozbudzania w dzieciach pozytywnej postawy wobec czytania i wytworzenia nawyków czytelniczych już w najwcześniejszym dzieciństwie. Podała 7 najważniejszych powodów, dla których warto czytać dzieciom książki. Przytoczyła opinie i rady psychologów, którzy zalecają m.in. czytanie na głos dziecku w każdym wieku, także nastolatkowi (można wybrać lekturę szkolną).Spotkanie zakończyło się prezentacją nowości czytelniczych polecanych dla dzieci i młodzieży.

 

6. Franklin u przedszkolaków

 

Z wizytą u przedszkolaków zawitał Franklin, bohater serii książeczek dla dzieci. W czasie tej niezwykłej lekcji bibliotecznej absolwentki naszej szkoły czytały dzieciom opowiadania o przygodach dzielnego żółwia. Franklin lubi baśnie, więc były i one.

1 1 1 1 1

 

Działanie VI- Środa z książką

Głośne czytanie dzieciom jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości, ponieważ lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie. Ponadto czytanie dziecku to rozbudzanie ciekawości świata, wyrabianie nawyku czytania i zdobywania wiedzy.
Do wspólnego czytania bajek Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel zaprosiliśmy rodziców i absolwentów. Środa z książką dostarcza dzieciom mnóstwo pozytywnych emocji..

1 1 1 1 1